I ndaluar në aeroportin e Dubait: Si mund të ndodhë dhe si ta ndaloni atë

Dubai është një nga destinacionet kryesore të udhëtimit në botë, duke ofruar plazhe të njomur nga dielli, rrokaqiejt ikonë, safari në shkretëtirë dhe blerje të nivelit të lartë. Mbi 16 milionë turistë dynden çdo vit në qendrën e shkëlqyer tregtare të Emirateve të Bashkuara Arabe. Megjithatë, disa vizitorë bien viktimë e ligjeve dhe fytyrës famëkeqe të rreptë të qytetit ndalimi në aeroportin e Dubait për kundërvajtje të vogla ose të mëdha.

Pse ndodhin ndalimet në aeroportin e Dubait

Shumë e përfytyrojnë Dubain dhe Abu Dhabin si një oaz liberal në rajonin e Gjirit. Sidoqoftë, vizitorët mund të pyesin veten, a është Dubai i sigurt për turistët? Sipas kodit penal të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe themeleve të ligjit të sheriatit, disa aktivitete të konsideruara të padëmshme në vende të tjera mund të përbëjnë krime të rënda këtu. Vizitorët e pavetëdijshëm shpesh bien ndesh me politikat e rrepta të zbatuara nga oficerët e sigurisë së aeroportit dhe të imigracionit pas mbërritjes ose nisjes.

Arsyet e zakonshme që marrin turistët dhe vizitorët i ndaluar në aeroportet e Dubait përfshijnë:

 • Substancat e ndaluara: Mbajtja e barnave me recetë, pajisjet e avullimit, vaji CBD ose sende të tjera të ndaluara. Edhe gjurmët e mbetura të marihuanës rrezikojnë dënim të rëndë.
 • Sjellje fyese: Bërja e gjesteve të vrazhda, përdorimi i sharjeve, shfaqja e intimitetit në publik ose shprehja e zemërimit ndaj vendasve shpesh shkakton ndalim.
 • Kundërvajtjet e imigracionit: Mbajtja e vizave, çështjet e vlefshmërisë së pasaportave, dokumentet e falsifikuara ose mospërputhjet gjithashtu çojnë në ndalim.
 • kontrabandës: Përpjekja për të futur vjedhurazi në narkotikë të ndaluar, medikamente me recetë, pornografi dhe mallra të tjera të kufizuara sjell dënime të rrepta.

Këta shembuj ilustrojnë se sa shpejt një pushim magjik në Dubai ose një vizitë biznesi shndërrohet në një shqetësuese ndalim makth mbi veprimet në dukje të padëmshme.

Ilaçet e ndaluara në Dubai

Ka një sërë ilaçesh që janë të paligjshme në Dubai dhe nuk do të mund t'i sillni ato në vend. Kjo perfshin:

 • Opium
 • Kanp
 • morfinë
 • Codeine
 • Betametodol
 • fentanil
 • Ketamine
 • Alfa-metilifentanil
 • metadon
 • tramadol
 • Katinone
 • Risperidoni
 • Fenoperidina
 • Pentobarbital
 • Bromazepam
 • Trimeperidina
 • Kodoksima
 • Oxycodone

Procesi i tmerrshëm i ndalimit kur arrestohet në aeroportet e Dubait

Pasi të kapen nga autoritetet në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait (DXB) ose Al Maktoum (DWC) ose Aeroportin e Abu Dhabit, udhëtarët përballen me një provë të frikshme duke përfshirë:

 • Marrja në pyetje: Oficerët e imigracionit marrin në pyetje të burgosurit për të konstatuar shkeljet dhe për të verifikuar identitetin. Ata kërkojnë gjithashtu bagazhe dhe pajisje elektronike
 • Konfiskimi i dokumentit: Oficerët konfiskojnë pasaportat dhe certifikatat e tjera të udhëtimit për të parandaluar nisjen e fluturimit gjatë hetimeve.
 • Komunikimi i kufizuar: Telefoni, aksesi në internet dhe kontakti i jashtëm kufizohen për të penguar manipulimin e provave. Informojeni ambasadën menjëherë!

E gjithë kohëzgjatja e paraburgimit varet nga kompleksiteti i çështjes. Çështjet e vogla si ilaçet me recetë mund të zgjidhen shpejt nëse zyrtarët vërtetojnë legjitimitetin. Akuzat më serioze nxisin marrjen në pyetje të gjera që mund të zgjasin javë ose muaj përpara se prokurorët të ngrenë akuza

Pse përfaqësimi ligjor rezulton kritik kur përballeni me ndalimin e aeroportit të Dubait

Kërkimi i këshilltarit ligjor ekspert menjëherë pas kapjes së aeroportit të Dubait është thelbësor meqenëse të huajt e ndaluar ndeshen me pengesa gjuhësore, procedura të panjohura dhe keqkuptime kulturore.

Juristët vendas kuptoni nga afër teknikat e ndërlikuara ligjore dhe themelet e sheriatit që rregullojnë mjedisin gjyqësor të Dubait. Avokatët e aftë sigurojnë që të burgosurit të kuptojnë plotësisht situatën e arrestimit duke mbrojtur me forcë të drejtat e tyre

Ato mund të minimizojnë ndjeshëm dënimet e vendosura nga gjykata ose të sigurojnë lirime në rastet false. Gjithashtu, avokati me përvojë ofron udhëzime të qeta gjatë çdo faze të rastit. Duke arritur rezultate në mënyrë dramatike më të mira, avokatët paguajnë vetë edhe pse janë të shtrenjta.  

Për më tepër, diplomatë nga vendet e origjinës së të burgosurve ofrojnë gjithashtu ndihmë të çmuar. Ata adresojnë urgjentisht shqetësime si kushtet shëndetësore, pasaportat e humbura ose koordinimi i udhëtimit.

Shembuj të jetës reale të njerëzve që arrestohen në aeroportin e Emirateve të Bashkuara Arabe

a) Gruaja e arrestuar për postim në Facebook

Zonja Laleh Sharaveshm, një zonjë 55-vjeçare nga Londra, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait për një postim të vjetër në Facebook që ajo kishte shkruar përpara se të udhëtonte për në vend. Postimi për gruan e re të ish-burrit të saj u konsiderua nënçmuese ndaj Dubait dhe njerëzve të tij, dhe ajo u akuzua për krim kibernetik dhe fyerje të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Së bashku me vajzën e saj, nënës beqare iu mohua mundësia për t'u larguar nga vendi përpara se të zgjidhte çështjen. Vendimi, kur u shpall fajtor, do të ishte një gjobë prej 50,000 £ dhe deri në dy vjet burg.

b) Arrestohet për pasaportë false

Një vizitor arab u arrestua në aeroportin e Dubait për përdorimin e një pasaporte false. 25-vjeçari po tentonte të hipte në një avion me destinacion Evropën kur u kap me dokumentin fals.

Ai rrëfeu se e kishte blerë pasaportën nga një mik aziatik për 3000 £, ekuivalente me 13,000 AED. Dënimet për përdorimin e një pasaporte false në Emiratet e Bashkuara Arabe mund të variojnë nga 3 muaj deri në më shumë se një vit burgim dhe gjobë deri në dëbim.

c) Fyerjet e një gruaje për Emiratet e Bashkuara Arabe çojnë në arrestimin e saj

Në një rast tjetër të arrestimit të dikujt në aeroportin e Dubait, një grua u arrestua për gjoja fyerje ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe. Shtetasi amerikan 25-vjeçar thuhet se ka hedhur keqtrajtim verbal në Emiratet e Bashkuara Arabe kur priste një taksi në aeroportin e Abu Dhabit.

Kjo lloj sjellje konsiderohet të jetë thellësisht fyese për popullin e Emirateve dhe mund të rezultojë me një dënim me burg ose gjobë.

d) Arrestohet shitësja në aeroportin e Dubait për posedim droge 

Në një rast më të rëndë, një shitëse u arrestua në aeroportin e Dubait pasi iu gjet heroinë në bagazhin e saj. 27-vjeçarja, e cila ishte nga Uzbekistani, u kap me 4.28 heroinë që kishte fshehur në bagazhin e saj. Ajo u ndalua në aeroport dhe më pas u transferua në policinë kundër narkotikëve.

Akuzat për posedim droge në Emiratet e Bashkuara Arabe mund të çojnë në një minimum prej 4 vitesh burg dhe gjobë dhe dëbim nga vendi.

e) Burri i arrestuar në aeroport për posedim marijuanë 

Në një rast tjetër, një burrë u arrestua në aeroportin e Dubait dhe u dënua me 10 vjet burg, me një gjobë prej 50,000 Dhs për trafikimin e marijuanës në zotërim të tij. Shtetasit afrikan iu gjetën dy pako me marihuanë kur oficerët e inspektimit vunë re një objekt me pamje të trashë në çantën e tij, ndërsa skanonin bagazhin e tij. Ai pretendoi se ishte dërguar për të dorëzuar bagazhin në këmbim të ndihmës për të gjetur një punë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe për të paguar shpenzimet e udhëtimit.

Çështja e tij kaloi në departamentin e antinarkotikëve dhe më pas u ndalua për trafik droge.

f) Arrestohet gruaja për mbajtjen e 5.7 kg kokainë

Pas ekzaminimit me rreze X në bagazhin e një 36-vjeçareje u konstatua se ajo mbante në posedim 5.7 kg kokainë. Zonja latino-amerikane u arrestua në aeroportin e Dubait dhe kishte tentuar të kontrabandonte drogën brenda shisheve të shampos.

Këto janë vetëm disa shembuj të personave që janë arrestuar në aeroportin e Emirateve të Bashkuara Arabe për arsye të ndryshme. Është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për pasojat me të cilat mund të përballeni nëse shkelni ndonjë nga ligjet e vendit, qoftë edhe pa e ditur. Pra, jini gjithmonë të respektueshëm dhe kini parasysh sjelljen tuaj kur udhëtoni në Emiratet e Bashkuara Arabe.

I arrestuar në Dubai dhe pse keni nevojë për një avokat për të

Megjithëse jo të gjitha betejat ligjore kanë nevojë për ndihmën e një avokati, për shumë situata ku përfshihet një mosmarrëveshje ligjore, si p.sh. kur e gjeni veten arrestuar në aeroportin e Emirateve të Bashkuara Arabe, mund të bëhet mjaft e rrezikshme nëse i bëni të gjitha vetë. 

Na telefononi tani për një takim urgjent në +971506531334 +971558018669

Hapat praktikë që duhet të ndërmarrin udhëtarët për të shmangur rreziqet e ndalimit në aeroportin e Dubait

Megjithëse autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe vazhdojnë të modernizojnë praktikat për të rritur reputacionin e shkëlqyeshëm të pushimeve të Dubait. Si mund t'i minimizojnë me kujdes turistët që rrëmbejnë globin rreziqet e ndalimit?

 • Hulumtoni tërësisht listat e artikujve të ndaluar përpara se të paketoni dhe verifikoni se vlefshmëria e vizës/pasaportës tejkalon kohëzgjatjen e udhëtimit me disa muaj.
 • Shfaq mirësjellje të palëkundur, durim dhe ndjeshmëri kulturore kur angazhoni vendasit ose zyrtarët. Përmbahuni edhe nga shfaqjet e intimitetit publik!
 • Mbani sendet thelbësore si karikues, tualetin dhe ilaçet në bagazhin e dorës për të përballuar izolimin e mundshëm.
 • Siguroni sigurim gjithëpërfshirës ndërkombëtar të udhëtimit që mbulon ndihmën ligjore dhe ndihmën e komunikimit kur arrestoheni jashtë vendit.
 • Nëse kapeni, jini të sinqertë dhe plotësisht bashkëpunues me autoritetet për të përshpejtuar përpunimin pa kompromentuar të drejtat!

Realiteti agonizues i kohës së burgut në Dubai pas arrestimeve në aeroport

Për të burgosurit e pafat të akuzuar për kundërvajtje të mëdha si trafiku i drogës apo mashtrimi, muaj të mundimshëm prapa hekurave i presin para dënimeve zakonisht të shpejta. Ndërsa autoritetet e Dubait vazhdojnë të përmirësojnë kushtet e burgut, trauma të konsiderueshme mendore u ndodhin ende të burgosurve të pafajshëm.

Objektet e ngushta vërshojnë me të burgosur nga e gjithë bota, duke krijuar tensione të paqëndrueshme. Procedurat e rrepta të sigurisë rregullojnë rutinat ditore shumë të kufizuara. Ushqimi, rojet, të burgosurit dhe izolimi gjithashtu marrin një dëm të madh psikologjik.

Rastet e profilit të lartë si legjenda e futbollit profesionist Asamoah Gyan që përfshihet në akuza për sulme ilustrojnë se sa shpejt situatat dalin jashtë kontrollit.

Me normat e penetrimit ende mjaft të ulëta, sigurimi i asistencës ligjore të nivelit të lartë përmirëson menjëherë perspektivat për lirime ose dëbime në vend të dënimeve të ashpra. Avokatët me reputacion i kuptojnë nga afër strategjitë e përshtatshme të mbrojtjes për të bindur gjyqtarët gjatë procesit.

Çfarë duhet të dini për ndalimin në aeroportin e Dubait

Qendrat e paraburgimit mund të rezultojnë në përvoja të menjëhershme shqetësuese dhe burgime potencialisht të tmerrshme, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë dëme afatgjata.

Për më tepër, koha e gjatë jashtë vendit tendos marrëdhëniet personale dhe rrezikon vendet e punës ose përparimin akademik.

Këshillimi i gjerë shpesh i ndihmon të paraburgosurit të përpunojnë kujtimet traumatike që i ndjekin për vite me radhë. Shumë të mbijetuar ndajnë histori për të krijuar ndërgjegjësim gjithashtu.

Përputhni avokatin tuaj me atë të kundërshtarit tuaj

Meqenëse avokatët janë të nevojshëm në çështjet gjyqësore, mund të prisni që kundërshtari juaj të punojë edhe me një avokat me përvojë. Sigurisht, ju nuk dëshironi të angazhoheni në ndërmjetësim me dikë që e njeh mirë ligjin. Gjëja më e keqe që mund të ndodhë është nëse gjërat shkojnë kundër jush dhe ju e gjeni veten në Gjykatën e Emirateve të Bashkuara Arabe pa një avokat dhe asnjë njohuri ligjore. Nëse kjo ndodh, ju keni shanse shumë të pakta për të fituar betejën ligjore.

Na telefononi tani për një takim urgjent në +971506531334 +971558018669

Scroll to Top