Sharja e gjallë

rreth Sharjahut

Një vështrim i brendshëm në Emiratin e gjallë të Emirateve të Bashkuara Arabe

I vendosur përgjatë brigjeve vezulluese të Gjirit Persik, Sharjah ka një histori të pasur që shtrihet mbi 5000 vjet. I njohur si kryeqyteti kulturor i Emirateve të Bashkuara Arabe, ky emirat dinamik balancon pajisjet moderne me arkitekturën tradicionale arabe, duke përzier të vjetrën dhe të renë në një destinacion ndryshe nga kudo tjetër në vend. Pavarësisht nëse po kërkoni të zhyteni në artin dhe trashëgiminë islame ose thjesht të shijoni atraksionet e klasit botëror, Sharjah ka diçka për çdo udhëtar.

rreth Sharjahut

Një vendndodhje strategjike e rrënjosur në histori

Vendndodhja strategjike e Sharjahut e ka bërë atë një port të rëndësishëm dhe qendër tregtare për mijëvjeçarë. I ulur përgjatë bregut të Gjirit me qasje në Oqeanin Indian, Sharjah ishte një pikë natyrore tranziti midis Evropës dhe Indisë. Anijet tregtare të ngarkuara me erëza dhe mëndafsh do të ankoroheshin në portet e saj që në epokën e hekurit.

Fiset lokale beduine dominonin zonat e brendshme, përpara se klani Qawasim të bëhej i njohur në fillim të viteve 1700. Ata ndërtuan një ekonomi të begatë rreth margaritarëve dhe tregtisë detare, duke e kthyer Sharjah në një port kryesor në Gjirin e poshtëm. Britania u interesua pak më vonë dhe nënshkroi një traktat historik për të sjellë Sharjah nën mbrojtjen e saj në 1820.

Për pjesën më të madhe të shekujve 19 dhe 20, emiratet lulëzuan në peshkim dhe perla. Më pas, në vitin 1972, u zbuluan rezerva të mëdha nafte në det, duke sjellë një epokë të re të zhvillimit të shpejtë. Megjithatë, përmes gjithë kësaj, Sharjah ka ruajtur me krenari identitetin e saj kulturor.

Një lara-lara eklektike e qyteteve dhe peizazheve

Megjithëse shumica e njerëzve e barazojnë Sharjahun me qytetin e tij modern, emirati shtrihet në 2,590 kilometra katrorë të peizazheve të ndryshme. Terreni i tij përfshin plazhe me rërë, male të thepisura dhe duna rrotulluese të mbushura me qytete oaze. Përgjatë bregut të Oqeanit Indian, do të gjeni portin plot zhurmë të Khorfakkan të vendosur përballë maleve të thyer Hajar. Në brendësi shtrihen pyje të dendur akacieje që rrethojnë qytetin e shkretëtirës Al Dhaid.

Qyteti Sharjah formon zemrën e rrahjes së emiratit si qendra e tij administrative dhe ekonomike. Horizonti i tij vezullues ka pamje nga ujërat e Gjirit, duke përzier pa probleme kullat moderne me arkitekturën e trashëgimisë. Vetëm në jug shtrihet Dubai, ndërsa Ajman ndodhet përgjatë kufirit verior - së bashku duke formuar një metropol të gjerë. Megjithatë, çdo emirat ruan ende bukuritë e veta unike.

Përzierja e infrastrukturës më të fundit me pasuritë kulturore

Ndërsa endesh rrugëve labirintike të qytetit të vjetër të Sharjah, është e lehtë të harrosh se je në një nga emiratet më të zhvilluara në Emiratet e Bashkuara Arabe. Kullat e erës të ndërtuara nga koralet zbukurojnë horizontin, duke lënë të kuptohet për një epokë të shkuar. Megjithatë, shiko më afër dhe do të dallosh erërat metaforike të ndryshimit: muzetë që shfaqin ekspozita të artit dhe shkencës islame që zbulojnë inovacionin e Sharjah.

Aeroportet e qytetit gumëzhin nga udhëtarët që shkojnë drejt atraksioneve më të fundit si skulptura e ndezur "Torus" e ishullit Al Noor. Studentët shikojnë libra në kampusin e Universitetit Amerikan ose debatojnë ide në kafenetë komode përreth Universitetit të Sharjah. Ndërsa Sharjah i jep një vështrim historisë, ajo gjithashtu garon me besim drejt së ardhmes.

Kryeqyteti Kulturor i Emirateve të Bashkuara Arabe

Pyetni vendasit ose emigrantët pse e duan Sharjah dhe shumë do të tregojnë drejt skenës së lulëzuar të artit. Qysh në vitin 1998, UNESCO e quajti qytetin "Kryeqyteti Kulturor i Botës Arabe" - dhe Sharjah është rritur vetëm në titull që atëherë.

Turmat dynden çdo vit në festivalin e artit bashkëkohor të Bienalit të Sharjah, ndërsa Fondacioni i Artit Sharjah po i jep jetë të re kreative ndërtesave të vjetra në të gjithë qytetin. Dashamirët e librit humbasin pasdite të tëra duke u endur në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Sharjah çdo vjeshtë.

Përtej arteve pamore, Sharjah ushqen talentet vendase në teatër, fotografi, kinema, muzikë dhe më shumë përmes akademive të klasit botëror. Vizitoni në pranverë për të përjetuar festivale vjetore që festojnë kaligrafinë arabe dhe filmin e Lindjes së Mesme.

Thjesht ecja në rrugët e Sharjah ju lejon të ndjeni frymën e gjallë krijuese ndërsa veprat e artit publik ju tërheqin syrin në çdo cep. Emirati tani strehon mbi 25 muze që përfshijnë dizajnin islam, arkeologjinë, shkencën, ruajtjen e trashëgimisë dhe artin modern.

Përjetimi i një shije autentike të Arabisë

Shumë udhëtarë të Gjirit zgjedhin Sharjah në mënyrë specifike duke kërkuar kulturën autentike lokale. Si i vetmi emirat "i thatë" në Emiratet e Bashkuara Arabe, alkooli është i ndaluar në mbarë rajonin, duke krijuar një atmosferë miqësore për familjen. Sharjah gjithashtu i përmbahet rregullave konservatore të sjelljes, si veshja modeste dhe ndarja gjinore në publik. E premtja mbetet një ditë e shenjtë pushimi kur bizneset mbyllen në respekt të lutjeve të Ditës së Shenjtë.

Përtej besimit, Sharjah feston me krenari trashëgiminë e saj Emiratet. Garat me deve tërheqin turma brohoritëse në muajt e dimrit. Gjuajtësit sadu demonstrojnë zanatin e tyre nomad për të kthyer qimet e dhisë në batanije dekorative. Skifteria mbetet një sport i dashur tradicional i kaluar nëpër breza.

Gjatë gjithë vitit, festivalet shkëlqejnë në qendër të vëmendjes mbi kulturën beduine përmes vallëzimit, muzikës, ushqimit dhe punimeve artizanale. Humbja në punëtoritë fshatare të Distriktit Heritage ju lejon të banoni plotësisht në këtë botë tradicionale - përpara se të dilni në qendrat e shkëlqyera moderne të Sharjah.

Aroma e parfumit të drurit ud dhe e përzierjes së erëzave ras al hanout do t'ju ndjekë nëpër pazaret atmosferike ndërsa blini qilima leshi të punuar me dorë ose sandale lëkure të qëndisura. Kur godet uria, fusni në machboos qengjin e pjekur në një tenxhere balte ose kafe fixhiri gahwa arabe prej kadifeje të shërbyer nga tenxhere të zbukuruara prej bronzi.

Porta për joshjen e Emirateve të Bashkuara Arabe

Pavarësisht nëse kaloni ditë dembele duke pushuar në plazhin Khorfakkan, duke bërë pazare për pazare brenda Tregut Blu të Sharjah ose duke përvetësuar historinë shekullore në vendet arkeologjike - Sharjah ofron një vështrim autentik në atë që formon themelet e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Si një nga emiratet më të përballueshme të vendit, Sharjah krijon gjithashtu një bazë tërheqëse për të eksploruar Dubain fqinjë, Abu Dhabi dhe më gjerë. Aeroporti i tij ndërkombëtar gumëzhin si një qendër kryesore ngarkesash me lidhje të lehta në të gjithë rajonin dhe shumicën e qendrave globale përtej. Rruga drejt veriut zbulon mrekullitë e terrenit epik malor të Ras Al Khaimah, ndërsa vozitja drejt jugut zbulon mrekullitë moderne arkitekturore të Abu Dhabit.

Në fund të fundit, zgjedhja për të qëndruar në Sharjah është zgjedhja për të përjetuar shpirtin e pasur kulturor të Arabisë: një që balancon me mjeshtëri traditat e rrënjosura thellë me një dëshirë për të inovuar. Nëpërmjet muzeumeve me famë botërore, rrokaqiejve të lartë dhe plazheve vezulluese, emirati dëshmon se është një mikrokozmos i të gjitha ofertave të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Pra, paketoni valixhet dhe bëhuni gati për të zbuluar një përzierje eklektike të së shkuarës dhe së ardhmes të vizatuar së bashku në rërën e pjekur nga dielli. Sharjah pret me padurim të ndajë frymën e tij të gjallë!

Pyetjet:

FAQ rreth Sharjah

Pyetja 1: Çfarë është Sharjah dhe pse është e rëndësishme?

A1: Sharjah është emirati i tretë më i madh në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) i njohur për kulturën dhe trashëgiminë e tij të pasur. Është e rëndësishme për shkak të vendndodhjes së saj strategjike dhe rëndësisë historike, e sunduar nga dinastia Al Qasimi që nga vitet 1700.

Pyetja 2: Cila është historia e Sharjah dhe origjina e saj?

A2: Sharjah ka një histori që daton mbi 5,000 vjet më parë, me fisin Qawasim që fitoi dominim në vitet 1700. Marrëdhëniet e traktatit me Britaninë u vendosën në vitet 1820, dhe perlat dhe tregtia luajtën një rol vendimtar në shekujt 19 dhe 20.

Pyetja 3: Cila është gjeografia e Sharjah dhe vendndodhjet e saj të rëndësishme?

A3: Sharjah ndodhet në Gjirin Persik dhe në Gjirin e Omanit dhe krenohet me terrene të ndryshme, duke përfshirë bregdetin, plazhet, shkretëtirën dhe malet. Qytetet e rëndësishme brenda Sharjah përfshijnë Sharjah City, Khorfakkan, Kalba dhe më shumë.

Pyetja 4: Si është ekonomia e Sharjah?

A4: Ekonomia e Sharjah është e larmishme, me rezerva nafte dhe gazi, një sektor prodhimi të lulëzuar dhe qendra logjistike. Ajo është shtëpia e porteve, zonave të tregtisë së lirë dhe inkurajon investimet e huaja.

P5: Si qeveriset politikisht Sharjah?

A5: Sharjah është një monarki absolute e udhëhequr nga një Emir. Ajo ka organe drejtuese dhe rregulla lokale për të menaxhuar punët e saj.

P6: Çfarë mund të më thoni për demografinë dhe kulturën e Sharjah?

A6: Sharjah ka një popullsi të larmishme me një kulturë dhe ligje konservatore islame. Ajo gjithashtu ka komunitete të gjalla multikulturore të emigrantëve.

Pyetja 7: Cilat janë atraksionet turistike në Sharjah?

A7: Sharjah ofron një gamë të gjerë atraksionesh, duke përfshirë muzetë, galeritë, ngjarjet kulturore, vendet e përcaktuara nga UNESCO dhe monumentet si Zemra e Sharjah dhe Al Qasba.

P8: Si është transporti dhe infrastruktura në Sharjah?

A8: Sharjah ka një infrastrukturë transporti të zhvilluar mirë, duke përfshirë aeroportet, portet detare dhe autostradat. Gjithashtu ka një sistem transporti publik për lëvizje të lehtë.

P9: A mund të jepni një përmbledhje të fakteve kryesore rreth Sharjah?

A9: Sharjah është një emirat i pasur kulturalisht me një ekonomi të larmishme, një histori që daton mijëra vjet më parë dhe një vendndodhje strategjike përgjatë Gjirit Persik dhe Gjirit të Omanit. Ajo ofron një përzierje të traditës dhe modernitetit, duke e bërë atë një destinacion unik në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Scroll to Top