Адвокатски фирми Дубаи

Пишете ни на случај@lactionsuae.com | Итни повици + 971506531334 + 971558018669

За Дубаи

деловен центар

Стратешка локација

Познат низ целиот свет како просперитетен центар за меѓународна трговија и иновации, Дубаи стана една од најпопуларните туристички дестинации во светот.

Дубаи е исклучителен град кој формира еден од 7-те емирати во Обединетите Арапски Емирати.

Дубаи

Зачудувачки атракции

Неверојатни атракции

Дубаи нуди неверојатни атракции како прекрасниот Бурџ Калифа, продавница во ексклузивни центри и се занимава со гозби кои се инспирирани од вкусови од целиот свет во хотели со 7 везди.

Дубаи е најнаселен и најголем град на Обединетите Арапски Емирати. Постојат повеќе од 2.7 милиони луѓе од 200 националности кои живеат во градот. Безброј туристи и трговци влегуваат во градот за бизнис, или задоволство секој втор ден. Дубаи е едно од најпознатите идеални места за водење бизнис во светот со најсовремени технологии и инфраструктура, живеење без данок и стратешка локација во центарот на големите трговски континенти. Изобилството просперитет и екстравагантност што изобилува во оваа привлечна град-држава е причина Дубаи да е една од водечките туристички дестинации во светот!

Кратка историја на Дубаи

Уживајќи во топлината на сонцето во текот на целата година, со зачудувачки плажи, заинтригантни пустини, луксузни трговски центри и хотели, неверојатни атракции за наследство и просперитетна деловна заедница, Градот на соништата го сочинуваат милиони посетители на деловни активности и рекреации годишно кои доаѓаат од различни агли на светот.

Семејството Мактум заедно со 800 припадници на племето Бани Јас ги создадоа своите живеалишта на устата на потокот во 1833 година. Овој поток беше природното пристаниште, а наскоро, Дубаи се зголеми за да стане центар за бисерење, море и риболов трговија. Кога дојде 20-тиот век, градот се претвори во просперитетна пристаниште.

Пазарот или пијалокот на арапски јазик, кој се наоѓа на страната на крилата Деира, беше најголем на овој брег, служејќи како дом на 350 продавници со постојан проток на бизнисмени и посетители. За време на откривањето на нафтата во 1966 година, Шеик Рашид ги искористи приходите од нафтата за да започне развојот на инфраструктурите во градот.

Градот Дубаи

Денес, Дубаи стана град кој се гордее со својата извонредна архитектура, спортски и забавни настани од светска класа и хотели што не се приближуваат. Совршен пример не е никој друг освен воодушевувачкиот хотел „Бурџ Ал Араб“ кој се најде на крајбрежјето на плажата umeумеира. Ова е единствениот хотел во светот кој нуди услуга од 7 везди. Исто така, има и „Емирати кули“, што е меѓу бројните структури кои ќе ве потсетат на трговската доверба во градот што расте и напредува по исклучителна стапка.

Големите глобални спортски настани, исто така, обично се организираат во Дубаи. Таму е Dubai Desert Classic тоа е главната станица на турнејата за професионални асоцијации за голф. Илјадници туристи секоја година се привлечени кон Светскиот куп во Дубаи, најбогатата коњска трка на светот, тенискиот турнир АТП и Дубаи Опен.

Бизнис

Дубаи е најголем деловен центар во регионот и тоа главно се должи на нејзината централна глобална локација, која игра важна улога во нејзината важност во меѓународната трговија. Како и да е, како исламска држава, постојат одредени правила во врска со средбата со професионалци од спротивниот пол, кои вклучуваат и немање на рака. Исто така, имајте во предвид дека муслиманите се молат пет пати на ден. Сепак, тие обично поминуваат незабележани од деловните патници.

Благодарение на одличната локација, супериорната поврзаност и сеопфатните деловни услуги, Дубаи сега е центар за трговија и трговија на целиот регион. Владата поволно ги поддржува деловните субјекти со најтранспарентни регулативи кои се наоѓаат насекаде во регионот. Постојат зони без данок во градот, инфраструктура од светска класа и пристап до растечка квалификувана и искусна работна сила. Дубаи стана една од најголемите светски градски митрополити економии поради силните бројки за вработување, огромниот раст на приходот по глава на жител и стратешката пренасочување од нафтата.

Економскиот раст

Економијата на Дубаи првично беше основана на традиционално тргување, но се пресели во своите природни ресурси кон втората половина на 20 век, станувајќи економија базирана на нафта. Сепак, приходите од нафта постепено беа надополнети, а подоцна скоро заменети со економија водена од услуги засновани на знаење.

Посветениот настој на „Емират“ да постигне модерна град-држава, пионерска од технологијата и иновативноста, е причината зошто им се пружа целосна поддршка на странските иновативни бизниси кои сакаат да се основаат во Дубаи.

Над 90% од деловната активност во „Емират“ денес вклучува трговија, финансиски услуги, логистика, угостителство и туризам, недвижнини, градежништво и производство, кои сега сочинуваат 90% од деловната активност во „Емират“.

Заедно со својата стратешка локација, инфраструктурата од светски ранг, леснотијата за водење бизнис и оваа диверзификација, Дубаи е природен избор за локални и меѓународни организации кои сакаат да започнат со работа или проширување на Блискиот исток.

И покрај тоа што метеорскиот пораст на Дубаи можеби е брз, градот сега е добро воспоставен како главна дестинација на Блискиот исток за седиштето на мултинационалните корпорации. Глобалната репутација како силно инвестициско упориште и генератор на богатство продолжува да го придвижува растот на градот и привлекува и светски корпорации и меѓународни мали и средни претпријатија.

Култура и начин на живот

Дубаи има богато, арапско културно наследство. Иако сега е мешавина од пустина, плажи и вештачки подвизи, културата на луѓето од Емирати е сè уште многу жива. Дубаи е апсолутна монархија и го управува семејството Ал Мактум уште од 1833 година. Иако животот во Дубаи е поткрепен со традицијата и културата, ОАЕ е топла гостопримлива дестинација.

Зачувано е исламското наследство на Емирати, при што мнозинството е муслиманско, но домородното население е крајно толерантно кон другите култури и луѓе со различни верски убедувања. Како резултат, Дубаи е дом на повеќе од 200 националности. Преку раздвижениот град има повеќе од 6000 ресторани и кафулиња кои нудат кујни од секој агол на континентот.

Референци

Друга од многуте атракции во Дубаи, вклучува и можности за купување. Тоа е непосреден магнет за локалните и странските купувачи заради набавките што не може да ги направат луѓето. Findе најдете гигантски и широкопојасни трговски центри кои нудат врвно искуство во луксузен шопинг, но ако сте ловец за зделки барате најдобри набавки по најниски цени, тогаш познатите сокери во Дубаи ве опфатија.

Има нешто за секој посетител, од облека за облека до сувенири, гаџети, локални деликатеси и многу повеќе. Некои од најдобрите трговски места вклучуваат Дубаи мол, Вафи мол, трговскиот центар на Емиратите, Деира злато сок, Глобал село, Бурџуман центар, Сок Мадинат umeумера. и повеќе.

Обележја во Дубаи

Дубаи е дом на неверојатни атракции и смели архитектонски проекти кои го трансформираа градскиот пејзаж и небото. Некои од обележјата имаат престиж да бидат некои од највисоките, најголемите и најсјајните чуда во светот. Некои од овие иконични обележја вклучуваат Бурџ Калифа; највисоката вештачка структура во светот на 828 метри. Таа е една од најистакнатите атракции на Блискиот исток и е наречена „Скапоцен камен на Дубаи“.

Палма umeумеира; рачно изработен архипелаг, кој е еден од трите планирани палмски острови и најновиот на долгиот список на атракции што се нудат. Островот нуди голем број активности за туристите да се зафатат. Овие вклучуваат шопинг-центри на големо на хотели до хотели, луксузни одморалишта на плажа и многу повеќе, одморалиштето Ал Сахра постави право во центарот на мирни дини и нуди прекрасно искуство на активности во пустината.

Одморалиштето е домаќин на сите видови приватни настани и прослави и обезбедува неколку опции за јадење, хотел со 7 везди Бурџ Ал Араб; кој е четврти највисок хотел во светот кој го нуди најдоброто во луксуз. Овој хотел е архитектонско ремек-дело неспоредливо со која било друга зграда во светот.

Фонтани во Дубаи; кој има капацитет да испрска повеќе од 22,000 галони вода во воздухот во должина до 902 стапки и е осветлен од 6,600 светла и 25 обоени проектори и многу повеќе.

Врвни атракции во Дубаи

Од вечното спокојство на пустината до живата врева на пијалокот, Дубаи на своите посетители им обезбедува калеидоскоп на возбудливи атракции.

И покрај релативно малата област, има широк спектар на сценографии што можете да ги најдете во емиратот. За само еден ден, турист ќе може да доживее приближно се, од експанзивните дини на песокот и грубите планини до опојните зелени паркови и песочните плажи, од луксузните станбени области до правливите села и од авангардните трговски центри до античките домовите заврши со кули.

Емиратот е лежерен бегство за туристите и динамичен глобален деловен центар во исто време. Ова е град во кој едноставноста на минатите години оди заедно со класичноста на 21 век. И благодарение на овие контрасти, овие му даваат на градот Дубаи своја личност и вкус, космополитско општество кое може да се пофали со глобален животен стил.

Дојдете до врв