Адвокатски фирми Дубаи

Пишете ни на случај@lactionsuae.com | Итни повици + 971506531334 + 971558018669

За Абу Даби

толеранција

идеална локација

Абу Даби е главен град на Обединетите Арапски Емирати и се наоѓа на 80% од седумте емирати на Обединетите Арапски Емирати на територијата. Абу Даби опфаќа околу 67, 340 км2, која се состои претежно од пустината, која вклучува дел од Празниот кварт (Руб Ал Кали) и станови со сол / сабха. Крајбрежјето на Аду Даби се протега на над 400 км.

Абу Даби

мултикултурно и разновидно општество

Најбрзорастечка економија

Абу Даби претрпе големи промени во текот на многу децении. Промените се случија во големи размери, донесувајќи невиден економски раст и развој, што го виде Емиратот експоненцијално расте и сега е распространета метропола. Сето ова е можно затоа што водачите на Абу Даби го предвидоа и водат развојот врз основа на изобилството резерви на нафта и природен гас што ги има Емират.

За администрација, емиратот се дели на три региони. Првиот го опфаќа градот Абу Даби, кој е главен град на емиратот и федералното седиште на владата. Островскиот град Абу Даби е на околу 250 метри од копното и има многу други предградија. Градот е поврзан со копното со главните мостови Макта, Мусафах и Шеик Зајед, додека другите се градат.

Кратка историја на Абу Даби

Делови од Абу Даби биле решени уште во 3 милениум п.н.е., а нејзината рана историја следи номадски, стада и риболов на регионот. „Даби“, кој е познат и како Арапска газела, е основното потекло на името кое му било дадено на главниот град на земјата Абу Даби (што значи отец на Газел) од раните ловци на племето Бани Јас кои за прв пат го откриле островот како што тие следеле газела и нашле слатка вода извор.

За многу векови, стада, камилиште, земјоделство, риболов и бисерско нуркање беа најголемите занимања во емиратот, сè до средината на 20 век, околу 1958 година кога беше откриено нафтата и започна развојот на модерниот Абу Даби.

култура

Абу Даби првично беше мала, етнички хомогена заедница, но денес е мултикултурно и разнолико општество со пристигнување на други етнички групи и државјани од целиот свет. Овој уникатен развој што се случи во Персискиот Залив значи дека Абу Даби е генерално потолерантен во однос на соседите, во кои спаѓа и Саудиска Арабија.

Емиратистите се познати по нивната толеранција. Можете да ги најдете христијанските цркви рамо до рамо со хиндуистичките храмови и сиките гурдвари. Космополитската атмосфера стабилно расте и денес има азиски и западни училишта и културни центри.

Бизнис

Абу Даби поседува големо мнозинство од големото богатство на јаглеводороди на Обединетите Арапски Емирати. Поседува повеќе од 95% нафта и 92% гас. Всушност, околу 9% од докажаните резерви на нафта во светот и над 5% од светскиот природен гас. Во однос на бруто домашниот производ (БДП) и приходот по глава на жител, Емират на Абу Даби е најбогат во Обединетите Арапски Емирати. Инвестирани се повеќе од 1 трилион американски долари во градот.

Како една од најбрзорастечките економии во светот, Абу Даби стана жешка точка за креативни индустрии. Поради својата централна локација помеѓу Азија и Европа, тој е достапен и се поврзува со сите поголеми градови во светот, што го прави идеална локација за бизнис.

Како главен град на Обединетите Арапски Емирати, владата силно ги поддржува локалните деловни и медиумски индустрии, инвестирајќи интензивно во иновации и одржувајќи стабилно економско опкружување кое ги охрабрува инвеститорите. Абу Даби пука со зачудувачки деловни активности за слободно време на одмор, како најсовремен конгресен центар, луксузни хотели, театри, бањи, дизајнирани терени за голф и наскоро, некои од најпознатите светски музеи.

Поголемите од животните трговски центри и локалните супа овозможуваат големо искуство во шопинг. Неверојатни локални и меѓународни јадења се служат во ресторани од светска класа низ целата земја. Jогирање и возење велосипед низ шармантната корнишка во градот или крајбрежјето е добредојден третман за фитнесот свесен.

атракции


Шеик Зајед Гранд Џамија
Големата џамија Шеик Зајед е една од најголемите џамии во светот. Прекрасната модерна исламска архитектура ја изгради шеикот Зајед Бин Султан Ал Нахјан во сеќавање на неговиот татко. Theамијата има чест да го има најголемиот килим во светот кој го завршија 1200 занаетчии за 2 години.

Лувр Абу Даби
Лоциран на островот Саадијат во емиратот Абу Даби, Лувр е првиот музеј за уметност и цивилизација од ваков вид во Обединетите Арапски Емирати. Тоа е привлечна привлечност лоцирана на место кое силно го нагласува зачувувањето и ценењето на културата.

Ферари свет
Ферари Светот е првиот „тематски“ парк на Ферари каде било во светот. Тој им нуди на посетителите искуства со пумпа со адреналин со своите уникатни концепти во своето возење. Покрај возбудливите возења со теми на Ферари, има и изведби во живо, електрични картички и уметнички симулатори.

Ворнер Борс Светот
Недалеку од Ферари Светот на островот Јас е Борнерот на Ворнер, Свет Абу Даби, проект вреден 1 милијарда долари кој е комплетно климатизиран забавен парк и се состои од 29 возења, ресторани со 7 starвезди, продавници и возбудливи емисии, кои вклучуваат познати ликови за забава на Ворнер Брос. Темата е поделена на 6 подрачни тематски области што се Готам Сити и Метрополис (ова имитира измислени комплети на DC карактери како Бетмен и Спајдермен), Cartoon Junction и Dynamite Gulch (целосни цртани библиотеки на Looney мелодии и Хана Барбера), Bedrock (базирана на темата на Флинтстоунс), и Ворнер Брос Плаза кој го прикажува Холивуд од старо време.

Климатските

Во секој ден, може да се очекува сонце и сино небо во Абу Даби. Сепак, градот доживува навистина топла и влажна клима од април до септември кога максималната температура е во просек од околу 40 ° C (104 ° F). Исто така, ова е период кога во градот се случуваат непредвидливи песочни бури и видливоста се спушта на неколку метри.

Скоро сите згради во градот имаат системи за климатизација. Периодот помеѓу октомври и март е релативно кул во споредба. За неколку дена, може да се видат густи магла. Најладните месеци во годината се јануари и февруари.

Дојдете до врв